po-co-kryjowka-w-pokoju-dziecka

po co kryjówka w pokoju dziecka?

Dziecięcy pokój to miejsce niesamowite. Tam zaczynają się odkrywanie świata, pierwsze zabawy i wygłupy, pierwsze smutki i troski. Potrzeba wyobraźni i wrażliwości, żeby stworzyć dziecku miejsce, do którego będzie z radością wracało, w którym będzie się czuło swobodnie i bezpiecznie. Projektując dziecięcy pokój trzeba pamiętać o harmonii między pięknem, funkcjonalnością i komfortem.

Mniej znaczy więcej

Nadmiar bodźców wpływa negatywnie na rozwój i zachowanie dzieci. Wybierając kolory i przedmioty do dziecięcego pokoju warto to mieć na uwadze. Jeżeli zdecydujemy się na podział pokoju na przestrzeń do spania i odpoczynku oraz na przestrzeń do zabawy, można tę pierwszą zaprojektować w delikatnych, stonowanych kolorach, a w tej drugiej pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa, dobierając np. dywan w intensywne kolory lub wzory. Zabawki w dziecięcym pokoju są zwykle wielobarwne, więc już one stają się w pewnym sensie ozdobami, które pobudzają, a w nadmiarze mogą wywoływać uczucie niepokoju.   

Własny azyl

W ciągu całego intensywnego dnia maluszka, przedszkolaka czy starszaka przychodzi taki moment, w którym dziecko chce się schować i wyciszyć. Bardzo ważne jest, żeby w dziecięcym pokoju znalazł się azyl, miejsce łatwo dostępne i przytulne. Może to być wiszący baldachim wiszący lub namiot tipi, które idealnie spełniają funkcję kryjówki. Wykonane z naturalnych, oddychających materiałów staną się piękną ozdobą pokoju. Taki azyl to przestrzeń, która pobudza dziecięcą kreatywność, może się stać zaczarowanym zamkiem lub pirackim statkiem. Baldachim wiszący lub namiot tipi to również idealne miejsce do wspólnego czytania bajek, popołudniowej drzemki czy samodzielnej zabawy.

Pozwólmy dziecku zdecydować, jakie zabawki znajdą się w tej kryjówce, które przytulanki w niej zamieszkają, które skarby zostaną tam ukryte. Niech to będzie przestrzeń, w której dziecko samo zdecyduje czy chce leżeć z mamą czy tylko z ulubionym misiem. Pamiętajmy, że dziecko musi mieć czas i przestrzeń na odkrycie samego siebie.

Podobne wpisy