Kolory w życiu dziecka

Kolory w życiu dziecka

Kolory w życiu dziecka

Kolory otaczają dzieci od pierwszych chwil po urodzeniu. W pierwszych tygodniach życia noworodki widzą rozmazany obraz, ale już po pierwszym miesiącu zaczynają dostrzegać kolory: pomarańczowy, żółty, czerwony, turkusowy, seledynowy i purpurowy. Drugi miesiąc życia to czas, w którym dziecko odróżnia żółty od zielonego, z kolei miesiąc później – żółty od czerwonego. Na przełomie 3 i 4 miesiąca życia, dziecko rozpoznaje już pełen zakres barw, tak samo, jak osoby dorosłe.

Kolory a rozwój

Wrażliwość na barwy, nazywana inaczej poczuciem koloru, należy do tej samej kategorii wrażliwości, co słuch muzyczny. Jest cechą wrodzoną, ale to od rodziców w dużej mierze zależy, jak się będzie kształtować i doskonalić.

Naukowcy udowodnili, że kolory mają wpływ na psychikę dziecka. Zatem, wprowadzanie do ich świata konkretnych barw, chociażby za sprawą pościeli i tekstylnych dodatków, powinno być przemyślane. Noworodki i niemowlęta najlepiej reagują na neutralne kolory – beżowy, cielisty róż, kremowy. Dzieje się tak dlatego, że właśnie te odcienie przypominają im kolor skóry matki. Wybór pościeli w harmonijnych, delikatnych, cielistych odcieniach, będzie miał korzystny wpływ na dziecko. Niemowlęta, jako przyjemne postrzegają także ciepłe kolory – czerwony, żółty, pomarańczowy. Takie barwy, wprawiają dzieci w dobry nastrój i pomagają rozwijać umysł.

Koloroterapia

Kolory wpływają na cały organizm dziecka, wywołując różne reakcje, np. przyśpieszone bicie serca, wyciszenie, poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Mają również szczególne znaczenie w autoekspresji malucha. Przedszkolaki przypisują barwy różnym pojęciom i uczuciom.  Deszcz jest niebieski, miłość czerwona, a sobota ma kolor zielony. W Polsce stosuje się koloroterapię w leczeniu zaburzeń rozwojowych u dzieci.

Magia kolorów

Wybór kolorów przedmiotów i tekstyliów do pokoju dziecka to ważny aspekt w jego rozwoju. Jeżeli chcemy, żeby maluch spokojnie i szybko zasypiał musimy zdecydować się na pościel w delikatnych barwach. Jeżeli chcemy pobudzić jego wyobraźnię i kreatywność możemy do kącika zabaw wybrać baldachim i poduszki w odważniejszych kolorach. Umiejętnie dobrane kolory mogą podnosić efektywność nauki oraz pobudzić myślenie, a nawet poprawić pamięć czy koncentrację. Według badań na koncentrację pozytywnie wpływa kolor zielony. Bardzo dobry wpływ na naukę będzie miał również kolor żółty – nazywa się go często kolorem intelektu.

To niezwykłe, że od pierwszych miesięcy życia dziecka możemy wpływać na jego poczucie estetyki i piękna w dorosłym życiu. Kształtować w nim wrażliwość na otaczający świat pełen pięknych barw.