Ochraniacz do łóżeczka – czy warto go mieć?

Ochraniacz do łóżeczka – czy warto go mieć?

Ochraniacz do łóżeczka – czy warto go mieć?

Każdy młody rodzic, który oczekuje narodzin swojego maluszka przygotowuje wyprawkę, która ma ułatwić codzienne funkcjonowanie w nowej rzeczywistości. Oprócz wyprawki, na nowego członka rodziny czeka pokoi lub kącik w sypialni rodziców, w którym dziecko ma czuć się dobrze i bezpiecznie. Niezbędnym elementem takiej przestrzeni jest łóżeczko niemowlęce, w którym maluszek będzie spędzał mnóstwo czasu. Ponad 300 dni w pierwszym roku życia zajmuje niemowlakowi sen. Wybierając pościel do łóżeczka warto zastanowić się również nad zakupem ochraniacza do łóżeczka. Ochraniacz na szczebelki gwarantuje dziecku bezpieczny sen, często bywa też dopełnieniem kompletu pościeli i staje się ozdobą łóżeczka i dziecięcego pokoju. Na rynku można spotkać 2 rodzaje ochraniaczy do łóżeczka: wiązany na szczebelki i ochraniacz warkocz.

Ochraniacz na szczebelki

Ten typ ochraniacza stanowi z reguły komplet z pościelą, jest uszyty z tego samego materiału i ozdobiony motywem, który widać również na poduszce lub kołderce. Często elementy wiązane do szczebelek tworzą urocze kokardki. Ochraniacz wspaniale ozdabia dziecięce łóżeczko. Poza walorami estetycznymi spełnia bardzo ważna funkcję ochronną. Maluszki szybko rosną, zaczynają być coraz bardziej ruchliwe, przewracają się z boku na bok, również w nocy, dlatego mogą urazić się o szczebelki, włożyć w nie rączkę lub nóżkę. Ważne jest zapewnienie im bezpieczeństwa zasłaniając szczebelki mięciutką tkaniną, wypełnioną miękkim wkładem. Podczas zakupu ochraniacza warto zwrócić uwagę na jakość tkaniny, z której został uszyty. Dziecko będzie go dotykało, między innymi, buzią, dlatego naturalne, oddychające materiały to zdecydowanie najlepszy wybór.

Ochraniacz-warkocz

Drugi rodzaj ochraniacza, który jest pleciony jak warkocz również spełnia funkcję ochronną. Bardzo dobrze zabezpiecza maluszka podczas snu i odpoczynku, odgradzając od szczebelek łóżeczka. Jednak ten ochraniacz zabezpiecza nie tylko w łóżeczku niemowlęcym. Taką samą rolę spełnia w łóżku rodziców, kiedy mama i tata obawiają się, że przygniotą dziecko czy dziecięcym łóżku, do którego przenosi się przedszkolak. Warkocz może stanowić ochronę przez ścianą, metalową balustradą lub po prostu otulić do snu. To nie wszystko, warkocz-ochraniacz posiada jeszcze inne funkcje:

•          sprawdza się w trakcie popołudniowej drzemki na dywanie,

•          chroni maluszka przed upadkiem podczas nauki siadania,

•          można go zabrać na wakacje i wykorzystać z jako ochronę dziecka podczas snu lub zabaw na plaży,

•          sprawdza się w rożnych, kreatywnych zabawach przedszkolaków: wąż, pociąg, mur obronny zamku,

•          cudownie ozdabia pokój dziecka w każdym wieku.

Podczas zakupu tego ochraniacza warto zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonany. Od tego zależy komfort malucha, skóra dziecka jest delikatna i wrażliwa, dlatego naturalne tkaniny to jedyny słuszny wybór.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Chronimy nasze pociechy podczas jazdy na rowerze – zakładając kask, podczas przebywania na słońcu – zakrywając główkę i smarując kremem z filtrem, podczas przebywania na basenie – zakładając pompowane ochraniacze na rączki, podczas posiłku – zakładając śliniak i sadzając w bezpiecznym krzesełku do tego przeznaczanym, spacerując – zapinając w wózku psami. Bezpieczeństwo powinniśmy zapewnić także podczas snu w łóżeczku, stwarzając komfortowe do tego warunki, ale również minimalizując ryzyko uderzenia czy zablokowania nóżki. Ochraniacz do łóżeczka spełnia swoja funkcję ochronną doskonale.